07.12.2023

Polovina prosince se blíží a s ním i letošní den „D“, kdy je možné přihlásit své fotografie do neformálního „slováckého pressfota“, totiž Ohlédnutí. Ano, 15. prosince je poslední den, kdy se i vy můžete stát autorem, jehož fotografie projdou na konci roku oky letošních kurátorů a mohou se stát součástí fyzické výstavy v kině Hvězda i její internetové verze. Tradiční bilanční kolektivní výstava fotografií a její už 18. ročník jde do finále. Výsledky pak budete mít možnost poprvé spatřit na vernisáži v kině Hvězda v tradičním tříkrálovém termínu v neděli 7. ledna od 17 hodin, a to i za účasti hostů a Horňácké muziky Petra Mičky, který je jedním ze spolukurátorů. Ještě předtím se můžete setkat také s dalším letošním kurátorem, fotografem Liborem Fojtíkem (také v kině Hvězda) a jeho tvorbou, a to už ve čtvrtek 14. prosince od 16 hodin. Poslední letošní hostovskou kurátorkou (vedle stálých, kterými jsou Marek Malůšek, Michal Stránský a Josef Korvas) je výtvarnice a keramička Pavla Vachunová.

Přihlašování snímků do Ohlédnutí probíhá už měsíc přes webové rozhraní ohlednuti.uh.cz. Zaslané zajímavé záznamy, pohledy, události, tradice, každodenní život, sport, kultura, prostě vše, co si spojujeme se Slováckem a může nám otevřít oči nebo spoluvytvářet kroniku našeho kraje, bude od vernisáže 7. ledna v kině Hvězda přístupná měsíc. Ve Hvězdě se objeví také soubor loňské laureátky Ohlédnutí Moniky Sentlové a též vzpomínka na několik osobností kulturního a společenského prostoru Slovácka, kteří nás v roce 2023 opustily. Letošní ročník tradiční fotografické přehlídky po loňské první zkušenosti nově vtahuje do neformální komunity fotografů regionu také mladé adepty fotografie a audiovizuálního oboru. Součástí Ohlédnutí se tak stane práce a následně společná výstava žáků a studentů tří uherskohradišťských škol  – Základní umělecké školy (obor Fotografie a nová média), Střední uměleckoprůmyslové školy (obor Užitá fotografie) a Gymnázia Uh.Hradiště (výtvarný a audiovizuální kroužek). Práce mladých fotografujících budou vystaveny na panelech v centru města na Palackého náměstí a mají tak šanci oslovit i příležitostné diváky, kteří obvykle výstavy nenavštěvují. 

Setkání s laureátem ceny Czech Press Photo, fotografem Liborem Fojtíkem (* 1977) a jeho tvorbou se jako pozvánka a tvůrčí podvečer odehraje jen den před uzavřením letošního sběru vašich fotografických pohledů ve foyer kina Hvězda ve čtvrtek 14.12 od 16.00 hodin. Autor je absolventem Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Od roku 2009 pracuje pro Hospodářské noviny a pro jejich magazín Ego!. Vedle toho fotí pro řadu časopisů jako jsou např. Forbes, Magnus, Reflex, Marketing-Media či Mediář. V minulosti vydal knihu Trampové a od jara 2021 mapoval s reportérem Martinem Bibenem v sérii reportáží proměnu života lidí bydlících podél hranice, která vznikla po rozpadu Československa 1. ledna 1993. Libor Fojtík je současně jedním z letošních kurátorů Ohlédnutí 2023 a tak se součástí podvečera stane i vhled do vznikajících prací Studentského Ohlédnutí zastoupené třemi uherskohradišťskými školami - Základní umělecké školy (obor Fotografie a nová média), Střední uměleckoprůmyslové školy (obor Užitá fotografie) a Gymnázia Uh.Hradiště (výtvarný a audiovizuální kroužek).