20.10.2022

Neformální „slovácké pressfoto“ a současně bilanční kolektivní výstava fotografií žije už svým 17. ročníkem a těší se na zajímavé záznamy, pohledy, události, tradice, každodenní život, sport, kultura, prostě vše, co si spojujeme se Slováckem a může nám otevřít oči nebo spoluvytvářet kroniku našeho kraje. Tematický záběr výstavy je téměř neomezený, podmínkou je ale zřetelná vazba snímků k regionu a vznik v období od 15. 12. 2021 do 15. 12. 2022. Letošními kurátory – hosty jsou zpěvačka a herečka Kristýna Daňhelová a fotograf Karel Cudlín.

Také letos pořadatelé z Městských kin Uh.Hradiště a tradiční stálí kurátoři marek Malůšek, Michal Stránský a Josef Korvas uvítají fotografie amatérů i poučených tvůrců, snímky ze života jednotlivců, spolků, sdružení a různých zájmových skupin. K letošnímu posuzování a sestavování si přizvali hosty, kteří s naším regionem také souvisejí. Zpěvačka a herečka Kristýna Daňhelová (aktuálně členka souboru Městského divadla Brno) se v Uh.Hradišti narodila. Vystudovala JAMU, krom brněnského Městského divadla hraje i v Praze v Hudebním divadle Karlín a rodném městě. Zpívá s B-Side Bandem a cimbálkou Harafica. Fotograf Karel Cudlín je častým návštěvníkem (i vystavovatelem) na Letní filmové škole, v Uh.Hradišti pořádá také řadu fotografických workshopů a kurzů a jeden takový bude také nabídnut veřejnosti v rámci letošního Ohlédnutí ještě v průběhu listopadu letošního roku. Cudlín se zabývá především dokumentární fotografií a působí i jako pedagog. Spolupracuje s vydavatelstvími, televizemi a filmovými produkcemi v České republice i v zahraničí. V letech 1997–2003 byl jedním z oficiálních fotografů prezidenta Václava Havla. Získal v soutěži Czech Press Photo celkem šestnáct cen.

Ze všech dodaných prací sestaví tým kurátorů výstavu, která bude k vidění v prostorách kina Hvězda od 8. 1. do 8. 2. 2023 a souběžně i na webových stránkách ohlednuti.uh.cz. Tam také aktuálně naleznete veškeré aktuality a propozice a naleznete zde i bližší informace o technických specifikacích a počtu snímků. Svoje fotografie můžete sice předávat až (nebo už?) od 15. 11. prostřednictvím webu výstavy, ale promýšlet své fotopohledy a výpravy můžete samozřejmě už nyní…