22.12.2022

Přijměte prostřednictvím fotek z kurátorské sezení pozvání na vernisáž 17. ročníku neformálního „slováckého pressfota”, bilanční kolektivní fotografické výstavy Ohlédnutí 2022 v kině Hvězda. A letos to budou dokonce vernisáže dvě… V tradičním nedělním podvečeru na začátku roku 8. ledna bude zahájena expozice fotografií, které obdrželi organizátoři do 15. prosince 2022 a z nichž kurátorská družina sestavila samotnou výstavu. Novinku letošního ročníku, totiž studentskou sekci (ZUŠ a SUPŠ Uh.Hradiště), představí samostatná fotovernisáž ve čtvrtek 12. ledna v sále kina Hvězda.

Tematický záběr výstavy je téměř neomezený, podmínkou je ale zřetelná vazba snímků k regionu a vznik v období od 15. 12. 2021 do 15. 12. 2022. Zajímavými záznamy, pohledy, událostmi, tradicemi, každodenním životem, sportem, kulturou, prostě vším, co si spojujeme se Slováckem a může nám otevřít oči nebo spoluvytvářet kroniku našeho se probírali tradiční stálí kurátoři Marek Malůšek, Michal Stránský a Josef Korvas. Na vernisáži 8. ledna dále vystoupí zpěvačka a herečka Kristýna Daňhelová se svým hudebním blokem - na klavír ji doprovodí Tony Marko, a také další letošní spolukurátor, fotograf Karel Cudlín. Kurátorská družina na svém nedávném sezení vybírala letos ze 64 autorů a více než 650 fotografií. V kavárně se svým ročním projektem pochlubí také loňský laureát Martin Cáb, na místě bude vyhlášen nový laureát nový a oceněno též několik autorů, které pořadatele ze zaslaných souborů oslovily. Tradiční součástí Ohlédnutí jsou také vzpomínkové panely na osobnosti regionu, které v průběhu roku zemřely – letos vzpomeneme na herce Josefa Abrháma, vlčnovského Antonína Pavelčíka a fotografa Ladislava Chvalkovského.

Letošní ročník tradiční fotografické přehlídky se nově snaží vtáhnout do neformální komunity fotografů regionu také mladé adepty fotografie. Součástí Ohlédnutí se tak stává společná výstava žáků a studentů dvou uherskohradišťských škol – Základní umělecké školy (obor Fotografie a nová média) a Střední uměleckoprůmyslové školy (obor Užitá fotografie). Práce mladých fotografujících budou vystaveny na panelech v centru města na Palackého náměstí a mají tak šanci oslovit i příležitostné diváky, kteří obvykle výstavy nenavštěvují. Organizátoři Ohlédnutí by do aktivní účasti na přehlídce rádi postupně vtáhli i další školy z regionu Slovácka.

Dobrou příležitostí seznámit se s fotografickými projekty i s jejich autory blíže je vernisáž Studentského ohlédnutí ve středu 12.1. 2023 od 16.30 v sále kina Hvězda (vstup volný). Program zahrne také taneční a hudební vystoupení několika portrétovaných z fotografického cyklu hradišťské ZUŠky. Mladé fotografky a fotografové se zaměřili na zajímavé osobnosti mezi svými vrstevníky z Ukrajiny, které k pobytu u nás donutily tragické válečné události.

Výstavy budou k vidění od 8. 1. do 8. 2. 2023 a souběžně i na webových stránkách ohlednuti.uh.cz