18.01.2022

16. ročník kolektivní bilanční výstavy fotografií už má jasný tvar, základem hlavní expozice Ohlédnutí 2021 pro foyer kina Hvězda je kurátorský výběr, který vznikl 10. ledna na setkání stálých spolupracovníků výstavy Marka Malůška a Michala Stránského s letošními hostujícími, architektkou Linou Koníček Bellovičovou a básníkem Pavlem Petrem. Ti zasedli nad více než 850 fotografiemi od 71 autorů a dali vznik letošnímu výběru pohledů na události a okamžiky roku 2021 na Slovácku.

"Letos přihlášené fotografie tematicky zřejmě odrážely proměny i nejistoty druhého koronavirového roku. Na fotkách se méně objevovali lidé, ať už v krojích nebo v civilu, zato přibylo pohledů na krajinu, přírodu, architekturu. A možná se u těchto témat osobitý pohled hledá obtížněji, než když máte před objektivem živé lidi. Naši ambicí bylo i v letošní sestavě „spolukurátorů“ vytvořit výstavu postavenou nejen na snímcích kompozičně a technicky dobře zvládnutých. Hledali jsme vždy ještě něco navíc – osobní zaujetí, nečekaný úhel pohledu, vytrvalost ve zkoumání tématu. A byli jsme v tom letos možná dokonce o něco přísnější, než v uplynulých letech. Zvědavě čekám, jak výstava nakonec bude ve svém „živém“ provedení působit. Že ale díky všem zúčastněným autorům doplnila unikátní obrazovou kroniku regionu o další rok zachycený vesměs solidními záběry, o tom nepochybuju už teď.", hodnotí nedávné setkání kurátorů jeden z nich, grafický designér, literární a divadelní autor (ale také fotograf) Michal Stránský. Už 16. ročník kolektivní bilanční výstavy fotografií vyvrcholí tradiční nedělní podvečerní vernisáží, která je ale vzhledem k mimořádné výstavě Světlana posunuta až na 13. února od 17:00 hodin ve foyeru kina Hvězda.
V kavárně pak bude vystaven výběr z celoročního fotografického „stipendia“ Ohlédnutí, který jako laureátka posledního ročníku obdržela Iva Gejdošová. Pořadatelé na vernisáži, kterou obohatí i autorské hudební zpracování textů kurátora Pavla Petra od mladého hudebníka Šimona Gogoly (zahraje s Rebekou Klose), tradičně vzpomenou též na několik osobností regionu, kteří v uplynulém roce náš svět opustily (primáš Luboš Málek, zpěvačka Vlasta Grycová, spiritus agens společenského, kulturního i politického dění v Uherském Hradišti Jaroslav Zapletal, malíř Tomáš Měšťánek, cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund). Výstavy budou v kině Hvězda přístupné až do konce března a současně je bude možné počínaje vernisáží vidět (včetně úplně všech zaslaných fotografií autorů) na webové stránce http://ohlednuti.uh.cz