A už je to tady, neformální „slovácké pressfoto“ a současně bilanční kolektivní výstava fotografií opět po roce a už poosmnácté zve k účasti a nabízí možnost přihlásit vaše fotografie! Tematický záběr výstavy je téměř neomezený, podmínkou je ale zřetelná vazba snímků k regionu a vznik v období od 15. 12. 2022 do 15. 12. 2023. Své fotografie předávejte prostřednictvím webu výstavy Ohlédnutí od 15. 11. do 15. 12. 2023. Přijímáme maximálně 12 snímků. Fotografie nahrávejte v nejvyšší dostupné kvalitě a velikosti. I letos pořadatelé z Městských kin Uh. Hradiště a tradiční stálí kurátoři Marek Malůšek, Michal Stránský a Josef Korvas uvítají fotografie amatérů i poučených tvůrců, snímky ze života jednotlivců, spolků, sdružení a různých zájmových skupin. K letošnímu posuzování a sestavování si přizvali hosty, kteří s naším regionem také souvisejí – fotografa Libora Fojtíka, primáše, muzikanta a i „rozhlasáka“ Petra Mičku a výtvarnici a keramičku Pavlu Vachunovou. Libora Fojtíka přitom můžete aktuálně poznat i díky jeho fotografiím – kino Hvězda právě hostí soubor Samostatně spolu (Podivuhodné příběhy z česko-slovenské hranice). S autorem se navíc bude možné setkat na besedě 14. 12. v Cafe Portal.
Přihlašování snímků probíhá přes webové rozhraní www.ohlednuti.cz počínaje polovinou listopadu. Zaslané zajímavé záznamy, pohledy, události, tradice, každodenní život, sport, kultura, prostě vše, co si spojujeme se Slováckem a může nám otevřít oči nebo spoluvytvářet kroniku našeho kraje, se na konci roku stanou základem výstavy Ohlédnut í 2023 v kině Hvězda (a současně i její internetové verze).
Letošní ročník tradiční fotografické přehlídky po loňské první zkušenosti nově vtahuje do neformální komunity fotografů regionu také mladé adepty fotografie a audiovizuálního oboru. Součástí Ohlédnutí se tak stane práce a následně společná výstava žáků a studentů tří uherskohradišťských škol na Palackého náměstí v lednu a únoru – Základní umělecké školy (obor Fotografie a nová média), Střední uměleckoprůmyslové školy (obor Užitá fotografie) a Gymnázia Uh.Hradiště (výtvarný a audiovizuální kroužek). Práce mladých fotografujících budou vystaveny na panelech v centru města na Palackého náměstí a mají tak šanci oslovit i příležitostné diváky, kteří obvykle výstavy nenavštěvují. Organizátoři Ohlédnutí by do aktivní účasti na přehlídce rádi postupně vtáhli i další školy z regionu Slovácka.
Ze všech dodaných prací sestaví tým kurátorů výstavu, která bude k vidění v prostorách kina Hvězda od neděle 7. ledna příštího roku a souběžně i na webových stránkách ohlednuti.uh.cz Tam také aktuálně naleznete veškeré aktuality a propozice a naleznete zde i bližší informace o technických specifikacích a počtu snímků. Pořadatelé se těší na krásné momenty roku 2023, které se autorům podařilo zachytit na fotografiích a rozhodli jste se je se všemi sdílet.
Pavla Vachunová (*1982), absolventka oboru keramika na uherskohradišťské SUPŠ a ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM v Praze, vede studio Tyformy ve Velké nad Veličkou, které se zaměřuje na porcelán v oblasti užitého umění, šperku a velkých exteriérových plastik. Bylo založeno v roce 2011 a při tvorbě ve svém osobitém stylu propojuje tradiční řemeslo s inovacemi, které se často pohybují na hranici možností samotného materiálu. V její práci můžeme cítit odraz zkušeností získaných na odborných stážích v Německu a Číně i současného konceptuálního myšlení. Mezi jejími osobními kořeny v Bílých Karpatech (kopcovitý kraj na pomezí Česka a Slovenska, kde vzniká většina děl) a současným designem existuje jasný dialog. Tradice jako inspirace přenesená do současnosti, hledání vlastní identity, kombinace síly a křehkosti – to je rukopis studia TYFORMY.
Fotograf Libor Fojtík (* 1977) je absolventem Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Od roku 2009 pracuje pro Hospodářské noviny a pro jejich magazín Ego!. Vedle toho fotí pro řadu časopisů jako jsou např. Forbes, Magnus, Reflex, Marketing-Media či Mediář. V minulosti vydal knihu Trampové a od jara 2021 mapoval s reportérem Martinem Bibenem v sérii reportáží proměnu života lidí bydlících podél hranice, která vznikla po rozpadu Československa 1. ledna 1993. Přinesli aktuální portréty míst, o kterých nebylo dlouho jasné, do které z nově vzniklých republik mají patřit, a politici obou zemí se o ně přeli. Vykreslili příběhy lidí i celých obcí, kterým rozdělení státu před 30 lety zasáhlo do osudů nebo je proměnilo. Řada fotoreportáží zachytila i místní folklor a přetrvávající tradice. Cílem projektu bylo zdokumentovat současný život nejen lidí, ale i podobu krajiny, architektury, folklorních zvyků, a to po třiceti letech od rozdělení společného státu Československa.
Primáš Horňácké muziky Petr Mička (* 1977), absolvent oboru etnologie-muzeologie FF Masarykovy univerzity v Brně, má vedle své aktivní hudební činnosti v Českém rozhlasu na starosti dramaturgii a chod folklorního vysílání, připravuje a uvádí folklorní pořady Na moravskou notu, ale i sváteční speciály. Zároveň pořizuje a zpracovává živé nahrávky s folklorní tematikou z koncertů a folkloristických festivalů, spolupracuje s BROLNem. V posledních letech je znám i na základě spolupráce s Jiřím Hradilem na projektu Hrubá Hudba.
© 2024 ohlédnutí Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu jen se souhlasem.
Redakční systém: DAT s.r.o.